Žádali jste někdy o bankovní půjčku? Určitě jste se při té příležitosti setkali s pojmem „registr dlužníků“. Nahlížejí do něj před schválením půjčky banky i někteří nebankovní poskytovatelé. Když v něm najdou záznam, půjčku vám zpravidla zamítnou. Víte-li, že máte záznam v registru dlužníku, obraťte se na poskytovatele, který vám nabídne půjčky bez registru. Při schvalování této půjčky se do registru dlužníků vůbec nenahlíží.
V současné době existuje více registrů dlužníků neboli úvěrových registrů, např. Centrál registr úvěrů spravovaný Českou národní bankou, Solus (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům), Centrální registr dlužníků atd.

Obecně lze registr dlužníků charakterizovat jako databázi, které eviduje osoby a organizace, mající problémy se splácením svých závazků. Díky tomu se mohou banky a další poskytovatelé přesvědčit, jak je to s bonitou určitého žadatele a rozhodnout se, zda mu půjčku poskytnou či nikoliv. Neznamená to, že člověk v registru nemá automaticky nárok na půjčku. Je to na poskytovateli. Banky žadatele se záznamem v registru zpravidla zamítnou či požadují alespoň ručitele.